Przyjemność grillowania wcale nie musi być ograniczona do sezonu letniego. Wprawdzie większość z nas decyduje się na grillowanie właśnie latem, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po grill sięgać także w zimie. Trzeba jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym grillowanie zimą będzie zarówno przyjemne, jak i bezpieczne.
Odpowiednio mocno rozgrzany ruszt
W sezonie zimowym nigdy nie należy układać potraw na grillu zanim ten dobrze się rozgrzeje. Przyjmuje się, że do grillowania w zimie ruszt powinien mieć temperaturę przynajmniej dwustu dwudziestu stopni. Niektórzy idą jeszcze dalej i podają, że do bezpiecznego grillowania zimą, które skończy się otrzymaniem pysznej potrawy, ruszt powinien mieć temperaturę dochodzącą nawet do dwustu siedemdziesięciu stopni. W przypadku grilla węglowego zmierzenie temperatury jest bardzo trudne. Lepiej sięgnąć więc po grill gazowy, na przykład ten oferowany przez markę Broil Kinga. Wyposażony jest on w termometr i wyraźnie pokazuje, jaką temperaturę osiągnął ruszt.
Dłuższy czas pieczenia
W zimie – zwłaszcza wówczas, kiedy na dworze panuje niska temperatura – proces grillowania może być znacznie dłuższy. Trzeba o tym pamiętać. W przeciwnym razie na nasze talerze może trafić surowe mięso, które tylko z wierzchu zdążyło się lekko podpiec. A tego z całą pewnością nigdy by nie chciał: ani kucharz, ani jego goście. Surowe mięso to bowiem nic przyjemnego.
Grill z zamykaną pokrywą
To bez wątpienia najlepszy wybór do grillowania zimowego. W pokrywę wyposażony jest na przykład grill marki Broil Kinga. Pokrywa sprawia, że wewnątrz grilla panuje wyższa temperatura pieczenia. Brak pokrywy sprawia, że utrzymanie temperatury na właściwym poziomie stanie się bardzo trudne.
Ostrożnie z wiatrem
W sezonie zimowym bardzo często szaleją silne wiatry. Jest to niemałe zagrożenie dla osób, które decydują się zimą grillować. Ustawiając grill, trzeba uważać, aby nie był on narażony na podmuchy wiatru. Mogę one bowiem wzniecać ogień, sprawiając, że bardzo łatwo może dojść do poparzenia. Silny podmuch może również grill przewrócić, co także stwarza ogromne zagrożenie.
Usuńmy śnieg z miejsca, w którym zamierzamy grillować
Zalegający wokół grilla śnieg nie wpływa w żaden sposób na to, jak szybko przygotujemy potrawę. Trzeba jednak pamiętać, że może zmniejszyć komfort osoby, która przyrządza dania. Jeśli śniegu jest dużo, bardzo łatwo może dostać się do wnętrza naszych butów. Do tego śnieg sprawia, że podłoże, na którym stoi grill, jest po prostu nierówne. A wówczas nietrudno o przewrócenie się grilla. Jeśli tylko zmarnujemy kiełbaskę czy karkówkę, problem jeszcze nie będzie tak duży. Gorzej, jeżeli grill upadnie na przykład na nasze nogi, dotkliwie nas parząc.
Grillowanie zimą może być wspaniałą przygodą i ogromną przyjemnością. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Wówczas grillowanie będzie całkowicie bezpieczne, a przyrządzone potrawy nie będą smakowały gorzej niż te przygotowywane na grillu latem.
SPRAWDŹ OFERTĘ BROIL KING