//LAZUROWE WYBRZEŻE
LAZUROWE WYBRZEŻE

LAZUROWE WYBRZEŻE

LAZUROWE WYBRZEŻE – RAJ NA ZIEMI

Metropolia Lazurowego Wybrzeża

Największym miastem na Lazurowym Wybrzeżu jest Nicea.Już w drugiej połowie XIX wieku stała się turystycznym ośrodkiem regionu.Dziś jest tłumnie odwiedzana m.in. dzięki autostradzie i kolejowej magistrali łączącej ją z Paryżem.Prócz funkcji turystycznych pełni też funkcję uzdrowiska: leczy się tu choroby górnych dróg oddechowych i układu nerwowego.Wizytówką miasta jest obsadzony palmami 7-kilometrowy bulwar Promenade des Anglais.Tuż przy nabrzeżu, na starym mieście, rano odbywają się słynne targi kwiatowe.Do najcenniejszych zabytków miasta należą rzymskie ruiny(amfiteatr i termy), katedra Sainte-Reparate(1650-1699), kościół Notre-Dame de Cimiez (XV w.) oraz pozostałości zamku.

Saint-Tropez

Niewielkie Saint-Tropez leży w środkowej części Lazurowego Wybrzeża, na półwyspie o tej samej nazwie.Początek osadzie dał port założony przez Greków w VI w.p.n.e. W 1994 r. miejscowość jako pierwsza na południowym wybrzeżu Francji została wyzwolona przez wojska alianckie. Saint-Tropez stało się modne w latach 50. XX w., kiedy na tutejszej plaży Roger Vadim sfilmował naga Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”.Obecnie jest to ulubiony kurort bogatych i sławnych ludzi.Wiele znanych osób ma tu swoje wille, a zamożni turyści spędzają czas na jachtach w Bay des Canabiers, zwanej Zatoką Milionerów.

Tam, gdzie góry kończą się w morzu

Wybrzeże ma rozbudowaną linię brzegową.Są tu liczne zatoki, półwyspy, a także archipelagi niewielkich wysepek.W niektórych miejscach plaże ciągną się kilometrami, w innych zerwy skalne wpadają wprost do morza. Łagodny klimat sprzyja śródziemnomorskiej  roślinności – niemal w każdej miejscowości są promenady obsadzone palmami.W górach znajduje się wiele obszarów cennych przyrodniczo.Na północ od Nicei i Monako rozciąga się Park Narodowy Mercantour obejmujący siedem dolin górskich.Położony na północ od Marsylii Luberon to natomiast suchy i odludny masyw górski porośnięty ciepłolubną roślinnością.Z kolei kanion rzeki Verdon to jedno z najpiękniejszych miejsc we Francji.Osiąga 700m wysokości, a szerokość miejscami nie przekracza 6m.