//FRANCJA – PARYŻ

FRANCJA – PARYŻ

PARYŻ

1.Wieża Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

„Dama Paryża” stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, u północno-zachodniego krańca Pola Marsowego.

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 r. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.

{gallery}francja1{/gallery}

2.Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Viktora Hugo.

Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała prawie 170 lat (1163-1330).

{gallery}francja2{/gallery}

3.Łuk Triumfalny – pomnik stojący na placu Charles’a de Gaulle’a w 8. Dzielnicy (dawniej Plac Gwiazdy, Place de l’Etoile) w Paryżu, na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich.

Jest to budowla empirowa w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego.
Wysokość: 51 m
Szerokość: 44,8 m
Stopnie: 284

{gallery}francja3{/gallery}

4.Panteon – budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu.

Król Francji Ludwik XV poprzysiągł wznieść świątynię wartą patronki Paryża (świętej Genowefy), w miejscu wczesnochrześcijańskiego kościoła zbudowanego w VI wieku[1], w zamian za przywrócenie zdrowia. Realizacja tego przedsięwzięcia spadła na markiza Marigny, który wybrał swojego znajomego Jacques’a Germaina Soufflota

{gallery}francja4{/gallery}

5.Conciergerie, Palais de la Cité – budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité – w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości.

{gallery}francja5{/gallery}

6.Opéra Garnier, Palais Garnier – gmach opery w Paryżu przeznaczony dla 2200 osób, wybudowany w stylu eklektycznym w latach 70. XIX w. wg projektu Charles’a Garniera. Od otwarcia w 1875 do wybudowania Opéra Bastille siedziba Opery Narodowej, zaś od przeniesienia się zespołu do nowego obiektu nosi nazwę Palais Garnier, chociaż na fasadzie nadal widnieje stary napis Académie Nationale de Musique. Obecnie w budynku odbywają się jedynie przedstawienia baletu

{gallery}francja6{/gallery}