//MALTA – WYSPA MUZEUM
MALTA - WYSPA MUZEUM

MALTA – WYSPA MUZEUM

Bogata historia i kultura przyciągają na Maltę setki tysięcy turystów.Ślady kolejnych władców i najeźdźców, strzegące dostępu na wyspę budowle obronne, na każdym kroku opowiadają minione lata. Przesympatyczni Maltańczycy, słońce, piękne krajobrazy, ciepłe morze oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych nie pozwalają się tutaj nudzić.

Na tej niewielkiej wyspie, mającej zaledwie 316 kilometrów kwadratowych, aż roi się od barów i restauracji, w których świetnie się czują zarówno miejscowi jak i turyści. Pobyt na Malcie można połączyć z wycieczką na Sycylię lub tygodniowym pobytem w Tunezji.Wyspa ujmuje atmosferą. Bieg codziennego życia na wyspie wyznacza dyskretna uprzejmość Maltańczyków nie tylko wobec gości, ale także wobec siebie nawzajem. Odbywa się tutaj niezliczona liczba imprez sportowych, religijnych, państwowych i kulturalnych.

Skaliste wybrzeże Malty przyciąga amatorów nurkowania. Podwodne widoki przyprawiają o zawrót głowy, zwłaszcza że na Malcie fauna morska znajduje się wciąż w stanie nietkniętym. Piękne, piaszczyste zatoki leżą z reguły nieco na uboczu i dzięki temu zachowały pierwotny stan. Te zalety z pewnością odpowiadają aktywnemu „odkrywcy”. Wybredny gość hotelowy będzie zapewne wolał basen w pobliżu swojego apartamentu. Hotele i pensjonaty zlewają się z osiedlami tak, że wczasowicz, chcąc nie chcąc, w naturalny sposób włącza się w życie mieszkańców wyspy.

Najważniejszym powodem, dla którego po prostu warto odwiedzić Maltę jest fakt, że na tak małej przestrzeni znaleźć można wiele pomników i innych pozostałości ze wszystkich epok historii ludzkości. Można odważyć się na stwierdzenie, że cała wyspa to jedno muzeum. Malta ze swoimi dużymi i idealnie osłoniętymi portami naturalnymi, od czasów starożytnych aż do niedawna, uchodziła za klucz do władzy w rejonie śródziemnomorskim. Wyspa leży dokładnie w sercu Morza Śródziemnego, w najwęższym miejscu między Europą a Afryką; z tego miejsca można było idealnie kontrolować całą żeglugę ze wschodu na zachód i w odwrotnym kierunku.

Największy wpływ na dzisiejsze oblicze Malty mieli rycerze zakonu św. Jana. Władali oni wyspą prawie przez 300 lat, od 1530 do 1798 roku. Rycerze przywrócili dawną świetność dręczonej napadami pirackimi i wyzyskiwanej przez chciwych wasali wyspie. W szczególny sposób zapisali się w pamięci Maltańczyków w czasie bitwy obronnej w 1565 roku. Odparli atak olbrzymiej armii tureckiej, liczącej 40 000 ludzi i 400 okrętów. Po tym zwycięstwie rycerze stali się bohaterami Europy. Wtedy tow odbudowę i ostateczne zabezpieczenie Malty przed niewiernymi włożono wiele pieniędzy oraz ówczesnej wiedzy. Zbudowana została La Valetta, obecna stolica wyspy, rozkwitło życie handlowe, rozwinęły się sztuka i literatura. Powstały też najwspanialsze budowle, które zwiedzający mogą podziwiać do dziś.

Większość hoteli ma Malcie znajduje się w miejscowości Sliema, położonej na północnym wybrzeżu wyspy.

WARTO WIEDZIEĆ:

Warunki dewizowe i waluta: Walutą obowiązującą na Malcie jest lira maltańska (skrót MTL), drobną jednostką jest cent.

Dewizy można wymienić w banku, w hotelowej recepcji lub kantorach.

Klimat: Na wyspie i jej wybrzeżach panuje typowy klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura powietrza w lipcu i sierpniu wynosi 30 stopni Celsjusza, a wody 24-25.

Zakupy: Na Malcie można kupić wielobarwne wełniane swetry i pulowery. Maltańska biżuteria znana jest z dobrej jakości i niskich cen. Ceny produktów codziennego użytku są tam wyższe średnio o 30 procent niż w Polsce.