//BUŁGARIA – SOFIA

BUŁGARIA – SOFIA

SOFIA

Kościół św. Jerzego w Sofii – wczesnochrześcijańska rotunda z czerwonej cegły, będąca najstarszym budynkiem, znajdującym się w Sofii, stolicy Bułgarii. Znajduje się na tyłach Hotelu Sheraton, wśród pozostalosci antycznego miasta Serdica.Rotunda została zbudowana przez Rzymian w IV wieku naszej ery. Wewnątrz oraz w centralnej kopule zachowały się oryginalne freski z XII-XIV wieku. Za czasów Imperium Osmańskiego budynek służył za meczet, a od jego upadku cerkiew-muzeum.

{gallery}sofia1{/gallery}

Cerkiew Mądrości Bożej – świątynia prawosławna znajdująca się w centrum Sofii.Pierwsza świątynia na miejscu obecnej cerkwi zbudowana została w latach 311-313. W późniejszym okresie, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego wybudowano na jej miejscu katedrę pod wezwaniem Mądrości Bożej, w której w 343 r. odbył się sobór w Serdyce.Zniszczoną w wyniku barbarzyńskich najazdów świątynię odbudował cesarz Justynian I Wielki, ponownie nadając jej wezwanie Mądrości Bożej. W średniowieczu mieściła się w niej katedra, siedziba lokalnego biskupa.

{gallery}sofia2{/gallery}

Synagoga w Sofii – synagoga znajdująca się w Sofii, stolicy Bułgarii. Jest największą synagogą na Bałkanach, jedną z największych w Europie oraz jedną z dwóch funkcjonujących w Bułgarii.

{gallery}sofia3{/gallery}