//Bułgaria w pigułce
Bułgaria w pigułce

Bułgaria w pigułce

Przepiękne krajobrazy, sympatyczni ludzie, gorący piasek, ciepłe morze i… najniższe ceny w Europie.

Turystyczny raj

Miejscowości takie jak Złote Piaski, Słoneczny Brzeg czy Ałbena to prawdziwe kurorty z setkami hoteli, restauracji, barów i wszelkich udogodnień dla małych i dużych wczasowiczów. Plaże są tutaj doskonałe, ale bardzo zatłoczone.

W Złotych Piaskach znajduje się park wodny Aquapolis, uważany za najpiękniejszy nad Morzem Czarnym. Miejscowe biura oferują m. in. rejsy statkami i jazdę na nartach owdnych, nurkowanie.

Ałba może poszczycić się wspaniałymi warunkami do plażowania, i przepiękną 4km-ową plażą.

Słoneczny Brzeg przygotował dla swoich wczasowiczów aż 2 parki wodne: Aqua Paradise i Action Aquapark.

Szlakiem zabytków

Podobny klimat ma Sozopol. Zabytków jest tu ciut mniej, ale rekompensuje to świetna promenada spacerowa na wschodnich obrzeżach starówki, niemal zwieszająca się nad wodąNa Bułgarskim wybrzeżu nie brakuje miejsc do zwiedzania. Jednym z nich jest prastary Nesebyr, który istniał już 4 tys. lat temu.

Dziś jest to najlepiej zachowane zabytkowe miasteczko na wybrzeżu. Ulokowane na półwyspie, urzeka wąskimi uliczkami z kamienną i drewnianą zabudową i ślicznymi cerkwiami. Najlepiej przyjechać tu wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze zorganizowanych grup.

Małe oady nadmorskie to do dziś skrywana tajemnica bułgarskiej riwiery. Kranewo, Biała, Obroz… nie ma tu gigantycznych kompleksów hotelowych, prywatnych plaż. To świetna opcja dla podróżujących samodzielnie. Do morza często jest trochę dalej, ale rekompensuje to wspaniały widok. można dodatkowo rozkoszować się świeżymi rybami , prawdziwą kebabczetą czy świeżym taratorem. A wszystko można popić regionalnym, ponoć najlepszym w Europie!, winem.

 

Sielskie zacisze

Nie można też zapomnieć o Cichym Gnieździe Królowej w Białcziku. To letnia rezydencja królowej Marii Koburg. Największe wrażenie robią ogrody z ponad 3 tys. gatunków drzew i krzewów oraz kwiatów. Drugą cześć ekspozycji stanowi Kaktusowy Ogród, z drugą po Monako najbardziej urozmaiconą kolekcją kaktusów w Europie.

 

Informacje turystyczne

 

Dojazd

Tanie linie lotnicze utrzymują w sezonie połączenia między Burgas, a kilkoma polskimi miastami. Podróż samochodem warto rozłożyć w czasie ze względu na stan dróg.

 

Pobyt

Wielkie kompleksy hotelowe lub kwatery prywatne, pensjonaty i kempingi . Ceny w prywatnych już od 25zł za osobę.

 

Warto kupić

Kosmetyki z płatków róż. Jest ich cała gama: od olejków przez kremy, szampony, mydła po płyny do kąpieli.

 

Miejscowe zwyczaje

Bułgarzy, kiedy zaprzeczają wykonują ruch głową, który w naszym kraju rozumiany jest na „tak” a gdy potakują wykonują w naszym rozumieniu ruch głową na „nie”.