//NA WAKACJE DO TRIESTU
NA WAKACJE DO TRIESTU

NA WAKACJE DO TRIESTU

Triest, to włoskie miasteczko portowe, położone w północno-wschodniej części Włoch, na półwyspie Istria w prowincji zwanej Wenecja Julijska. Położone jest na granicy ze Słowenią, przez to często jest miastem przejazdowym. Amfiteatralne położenie na krawędzi płaskowyżu Kras, zamyka północną krawędź wybrzeża Dalmacji. Najwyższy punkt sięga 458 metrów n.m.p. Miasto liczy ponad 200 tys. osób i jest bardzo różnorodne kulturowo, dziś należące do Włoch, przez stulecia przynależało do Austrii.

W Trieste panuje klimat śródziemnomorski a średnia temperatura w lipcu to 24 °C, lata bywają tu bardzo gorące i suche. Idealna pogoda, malownicze położenie nad Adriatykiem sprawia, że jest bardzo często wybierane przez turystów z całego świata, jako miejsce letnich wakacji.

Tereny dzisiejszego Triestu w starożytności były zamieszkiwane przez Wenetów, ślady pierwszego osadnictwa pochodzą z 2 w p.n.e. Później tereny te opanowali Rzymianie, miasto otrzymało nawet prawa kolonii rzymskiej. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Triest znalazł się pod wpływami Bizancjum i był jedną z najważniejszych twierdz tych czasów. Kolejnymi władcami Triestu byli Frankowie a później Niemcy. Stopniowo rozwijał się i bogacił dzięki handlowi aż w XII wieku stał się wolnym miastem. Wkrótce rywalizacja o prymat w handlu z Wenecją przeistoczył się w walki. Kilkakrotnie najeżdżane i okupowane miasto zwróciło się z prośbą o pomoc do księcia Austrii, Leopolda III Habsburga. W ten sposób Triest został wcielony do państwa Habsburgów. Miasto zostało przyłączone do Włoch dopiero po I wojnie światowej.

Warto zobaczyć

  • Grotta Gigante. Największa na świecie jaskinia udostępniona do zwiedzania,107 m wysokości, 65 metrów szerokości i 130 metrów długości.
    Jaskinia jest otwarta przez cały rok, jej podłoga i sufit pokryte są stalaktytami i stalagmitami wszelkich rozmiarów. Grotę można podziwiać z punktu widokowego do którego prowadzi sztuczny tunel.
  • Castello di San Giusto. Zamek San Giusto góruje nad Triestem. W środku XIV wiecznej budowli mieści się muzeum miejskie, ale większą największą atrakcją jest widok na Zatokę Triesteńską
  • Uniwersytet Kawy Triest. Na terenie fabryki kawy Illy znajduje się niewielkie muzeum tego napoju, a także uniwersytet, gdzie możemy nie tylko nauczyć się rozpoznawać gatunki kawy, ale także dobrze ją przygotować.
  • Castello di Miramare. Wzniesiony przez Habsburgów. W zamkowym parku można oglądać roślinność ze wszystkich kontynentów.
  • Piazza Unità d’Italia. Serce miasta – plac otoczony neoklasycznymi pałacami i kawiarniami. Najsłynniejsze z nich to Caffè S. Marco, Caffè Tommaseo i Caffè degli Specchi

triest

triest