//ATENY – OKOLICE
ATENY

ATENY – OKOLICE

W stolicy Grecji mieszka około 5 mln obywateli – w tym 25 % to rodowici Grecy. Największym problemem tej metropolii jest ruch uliczny, który szczególnie w okresie letnim słynie z wyjątkowych zanieczyszczeń spalinami. Na całe szczęście rząd stopniowo wprowadza rozwiązania mające na celu ochronę środowiska naturalnego.

Akropol

Akro poli oznacza „górne miasto“. Swoje własne Akropole ma wiele greckich miast, ale Ateny mogą się pochwalić tym najpiękniejszym na świecie. Dominuje monumentalna budowla Partenonu, która przypomina złote czasy starożytnej Grecji. Nie jest to tutaj jedyna interesująca budowla. Warto zobaczyć świątynię zbudowaną na cześć bohatera Erechteusza, poświęconą Posejdonowi i Atenie oraz centrum Akropolu.

Na Południe od Akropolu

Znajdziemy tutaj dwa interesujące teatry – Herodes Attikos z czasów rzymskich i dotychczas nie odnowiony teatr Dionizosa, który z tym wspaniałym teatrem ostro kontrastuje. Jest też górzysty park, który oferuje widowiska światło i dźwięk pod nazwą Akropolis.

Północne Zbocza Akropolu

Jedną z najpiękniejszych części Aten jest Anafiotika, w której poczujemy się jak w jednej z wiosek na Kykladach. Nie można pominąć starożytnej agory, bazaru, a także zwrócić uwagę na świątynię boga Hefajstosa. Około 100 m na wschód od starożytnej agory leży Forum rzymskie. Miejsce wygląda na zaniedbane, ale obejmuje jedno z najważniejszych miejsc pamięci – Wieżę wiatrów. Kolejnymi ważnymi obiektami są: meczet Fethiye Tmami i Biblioteka Hadriana.

Monastiraki

Jest jednym z najgłośniejszych ateńskich centrów handlowych. Na miejscu placu Monastiraki, gdzie kiedyś stał klasztor, obecna atmosfera niczym nie przypomina jego dawnego spokoju. Kramiki tworzące pchli targ znajdziemy na przyległych ulicach, ale także na schodach, w przejściach i na małych placykach.

Plaka

Jest najbardziej odwiedzaną częścią Aten, która otoczona jest stoiskami z upominkami, małymi sklepikami i restauracjami. Warto tutaj zwiedzić Muzeum narzędzi ludowych, Muzeum Kanellopoulos i Muzeum greckiego środowiska ludowego.

 

Plac Syntagma, Ogrody narodowe, Muzeum Benaki, Muzeum wojska, Galeria narodowa, Muzeum bizantyjskie, Narodowe muzeum archeologiczne, Pordus.

Attika

W okolicach Aten znajdziemy Grecję w mniejszym formacie i dlatego warto wybrać się na wycieczkę objazdową. W pobliżu miasteczka Vouliagmeni możemy podziwiać świątynię boga Apollona. Jadąc na południe, na przylądku Kato Sounion, znajduje się świątynia boga Posejdona. W drodze powrotnej na południe znajduje się miasteczko Markopoulon, znane z targów. Nieco dalej na południe natrafimy na centrum rozrywki Rafina, gdzie możemy trochę odreagować. Jeżeli będziemy dalej kontynuować podróż w tym kierunku, to dostaniemy się do Maratonu. Miejsca, w którym odbyła się najważniejsza bitwa pierwszej wielkiej inwazji perskiej na Grecję. Niedaleko miasta znajduje się znane Muzeum archeologiczne.