//Boże Narodzenie w Europie
Boże Narodzenie w Europie

Boże Narodzenie w Europie

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat Bożego Narodzenia w Europie.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment, w którym odrywamy się od codziennych obowiązków. Doskonale wiemy, że Boże Narodzenie to niezwykły czas wywodzący się z tradycji i kultury chrześcijańskiej, na całym świecie jest celebrowany nie tylko w wymiarze religijnym ale także jako święto rodziny, lub nawet zakochanych.

W Polsce obchody Wigilii Bożego Narodzenia są niezmiernie uroczyste i rozpoczynają wyjątkowo rodzinny i barwny czas Bożego Narodzenia. Jednak nie w każdym kraju wygląda to tak samo. Różnice w świętowaniu Gwiazdki są bardzo ciekawe,  najczęściej wynikają z tego, że każdy z krajów do których trafiła nowa, chrześcijańska tradycja dodawał specyficzne dla swojej kultury elementy.

Wielka Brytania. Boże Narodzenie 25 grudnia, rozpoczyna się od oglądania prezentów – czasem leżących w okolicach kominka, a czasem upchanych w wielkich, czerwono-zielonych skarpetach. Mieszkania Brytyjczyków przystrojone są w szczególności jemiołą i czerwonymi poinsecjami, w Polsce znanymi również jako „gwiazdy betlejemskie”. Najważniejszą uroczystością rodzinną jest obiad, na który w angielskich domach zawsze podawany jest indyk z owocowym nadzieniem, a także bożonarodzeniowy pudding.

Austria. To stąd przyszła Polski tradycja ubierania choinki, pod którą podczas wieczerzy wigilijnej w oczekiwanym momencie za sprawą Aniołka, Dzieciątka, i Gwiazdki zjawiają się prezenty dla wszystkich uczestników wieczerzy wigilijnej. Do małych Austriaków święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia – podobnie jak do polskich grzecznych dzieci. To także w Austrii skomponowano chyba najpiękniejszą kolędę świata – Cichą noc. Najpopularniejszą potrawą w Austrii jest karp lub pieczona kaczka. Należy dodać, że Austriacy świętowanie kończą 6 stycznia – dzieci mają do tego dnia przerwę zimową, natomiast wielu dorosłych bierze wolne na zimowe wakacje.

Francja. W kraju nad Loarą choinki ubierane są już na początku grudnia, choć większość Francuzów nie celebruje tradycji adwentowych, prawie wszystkie dzieci 1 grudnia otrzymują kalendarze adwentowe w 25 okienkach czekają na maluchów słodycze. Wigilia Bożego Narodzenia jest normalnym dniem pracy, lecz wieczorem Francuzi spotykają się przy uroczystej kolacji na której głównym daniem jest pieczony indyk, wśród przystawek zwykle znajduje się fois gras natomiast deserem ciasto makowe. Dobór dań zależy w głównej mierze od fantazji gospodarzy – ma być wyjątkowo, uroczyście, obficie i świątecznie. Prezenty we Francji przynosi Pere Noele, w nocy z 24 na 25 grudnia, i układa je pod choinką.

Szwecja. Szwedzi przez 20 dni, od 25 grudnia do 13 stycznia życzą sobie „Wesołych Świąt”,  oczywiście nie oznacza to, że przez cały ten czas świętują. Wigilia to wyjątkowy dzień spędzany w rodzinnym gronie – choinkę ubiera się tu zazwyczaj dzień wcześniej, zaś 24 grudnia sąsiedzi w ciągu dnia odwiedzają się, wręczając sobie drobne upominki. Wczesnym popołudniem zaczyna się wieczerza wigilijna. Szwedzi zajadają się wędzonym dorszem w sosie, gotowaną szynką, a w niektórych regionach pieczenią z renifera. Prezenty czekają na dzieci, i nie tylko, pod cudownymi choinkami. W kościołach nabożeństwa organizowane są zazwyczaj rano i są bardzo uroczyste.

Włochy. To chyba jedyny kraj w zachodniej Europie, w którym chociaż w niektórych domach  zachowuje się w dniu Wigilii post, który kończy się dopiero po nocnym nabożeństwie. Prezenty czekają na dzieci pod choinkami, ale otworzyć je można  zazwyczaj dopiero rano. Mali Włosi jednak na brak prezentów w okresie świątecznym nie mogą narzekać – w nocy z 5 na 6 stycznia, który kończy zimowe wakacje, dzieci odwiedza Befana, dobra stara wiedźma. Zjada ona orzechy i ciasteczka i zostawia prezenty w skarpetach. Tradycyjnie grzeczne dzieci mogą liczyć na słodycze, niegrzeczne – na grudki węgla.
We Włoszech, tak jak w Polsce, ogromne znaczenie w obchodach Bożego Narodzenia mają szopki, z postaciami Świętej Rodziny – centralnym punktem jest oczywiście żłóbek. Takie szopki znajdują się prawie w każdym włoskim domu.

Niemcy. W Niemczech na wigilijnym stole znajdziemy kiełbaski, gęś pieczoną z kapustą i z ziemniakami oraz sałatkę kartoflaną. Niemcy dbają także o uroczystą atmosferę oczekiwania na Pierwszą Gwiazdkę, to stamtąd pochodzi tradycja dawania dzieciom kalendarzy adwentowych. W niemieckim domu nie może oczywiście zabraknąć choinki, wieńca adwentowego i szopki.