//AUSTRIA – KUCHNIA

AUSTRIA – KUCHNIA

KUCHNIA

Austriacy słyną z ciast, takich jak strudel (rodzaj ciasta makaronowego z nadzieniem na przykład jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego) i kipfle (rodzaj pączków) oraz słodyczy.

Najbardziej znanym na świecie daniem austriackim jest Wienier Schnitzel, czyli wcześniej już wspomniany sznycel po wiedeńsku, który przywędrował do Austrii z Konstantynopola. Często podawana jest w restauracjach także Bauernschmaus, prosta wiejska potrawa, na którą składa się kilka rodzajów mięs. Osobny rozdział stanowią specjalności serwowane w winiarniach, jak choćby Stelzer, gotowana i zapiekana golonka. Dania jarskie to przede wszystkim kluski – Nockerln lub Spätzle podawane ze szpinakiem lub makiem.

Zupa jest standardowym daniem rozpoczynającym posiłek, szczególnie w menu dnia. Markknödelsuppe to rosół ze szpiku kostnego z kluseczkami, a Frittatensuppe, kolejna austriacka specjalność, to bulion z pokrojonym naleśnikiem.

Najsłynniejszym kucharzem austriackim był Franz Sacher. To on wymyślił sztukę mięsa w sosie szczypiorkowym. Jego nazwisko nosi tort Sachera.