//BUŁGARIA – KUCHNIA

BUŁGARIA – KUCHNIA

KUCHNIA

Kuchnia bułgarska, podobnie jak kuchnie sąsiadujących z nią Macedonii i Serbii i Czarnogóry, jest typowo charakterystyczna kuchnią bałkańską. Duży wpływ na kuchnię bałkańską, w tym bułgarską wywarła kultura turecka.
Podczas wysokich temperatur w  Bułgarii piję się wiele różnych napojów, od różnego rodzaju soków, przez wyrabiany na bazie jogurtu ajran, mocne kawy, herbaty z cytryną aż po alkohole.W grupie tych ostatnich królują bardzo znane na całym świecie bułgarskie wina (melnik), słabsze boza (odmiana piwa, gęsta i słodka) chlubą narodu bułgarskiego jest – wódka rakia (wyrabiana ze śliwek lub winogron).

Sałatka szopska – charakterystyczny dla kuchni bułgarskiej i macedońskiej rodzaj sałatki, przyrządzanej z pokrojonych ogórków, pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem słonego sera (specjalny bułgarski ser szopski – solankowy ser owczy) oraz oleju roślinnego lub oliwy.Sałatka szopska jest bardzo popularna w Bułgarii, gdzie stanowi klasyczny przykład przystawki, często spożywanej wraz z rakiją.

Bułgarskie potrawy

Bob czorba – smaczna zupa z białej fasoli i warzyw, z tradycyjną zasmażką, podawana z drobno posikanym dżodżen.

Tarator – doskonały chłodnik z ogórków i jogurtu, z dodatkiem czosnku i orzechów włoskich.

Trienica – zupa przyrządzana na skoku z kiszonej kapusty z mącznymi kluseczkami zasmażanymi z cebulą i papryką.

Kartofena mandża – potrawa z gotowanych ziemniaków i cebuli, przyprawiona papryką i miętą.

Czuszka bjurek – smażona papryka z nadzieniem z sera feta i jajek.