//CHORWACJA – KUCHNIA

CHORWACJA – KUCHNIA

Kuchnia chorwacka jest znakomita a przede wszystkim bardzo urozmaicona i różnorodna. Położenie tego kraju ma znaczny wpływ na potrawy kuchni  chorwackiej. Dostęp do Morza Adriatyckiego dostarcza ryb i owoców morza a śródziemnomorski klimat stwarza dobre warunki dla sadów i winnic, co przekłada się na wspaniałe wina i znaną chorwacką śliwowice. Duży wpływ na kuchnie miały sąsiednie państwa, dotyczy to szczególnie Dalmacji.

Najbardziej znaną potrawą chorwacką jest indyk z makaronem , który pochodzi z głębi kraju z rejonów od Zagrzebia do Vukovaru.
Specjałem jest też suszona morskim wiatrem szynka. Inna znana potrawa  to plaster mięsa zapiekanego w cieście, o swojsko brzmiącej nazwie – burek. Bardzo znana jest puella np. črni rizoto (ryż gotowany z kałamarnicą) oraz danie z wędzonego mięsa i kluski serowe podawane najczęściej na słodko. W Chorwacji pije się stosunkowo dużo piwa, najczęściej ciemnego. Wśród mocniejszych napojów alkoholowych najbardziej znana jest śliwowica oraz bardzo wiele gatunków win, wyrabianych głównie w Dalmacji i na nizinach nad Drawą.