//DANIA – KUCHNIA

DANIA – KUCHNIA

KUCHNIA

Dania jest krajem posiadającym bogate tradycje kulinarne, które są wciąż żywe.Śmiało można stwierdzić, że z gastronomicznego punktu widzenia sytuacja w Danii nigdy nie była tak dobra jak obecnie.Kuchnia duńska głównie opiera się na mięsie: wołowina, wieprzowina, kurczaki, kaczka; na ziemniakach, rybach, warzywach gotowanych i konserwowych w zalewie octowej oraz sosach.

Tradycyjnym duńskim daniem jest schab pieczony, którego przyrządza się piekąc go wraz ze skórką.Podczas pieczenia skórka zarumieni się na kolor złocisty i jest chrupiąca.Tak przygotowaną pieczeń podaje się na talerzu z ziemniakami i gotowanymi warzywami (kalafiorem,marchwią) lub wszelkiego rodzaju surówkami i sosem.

W Dani spożywana jest duża ilość ryb, przeważnie pieczonych lub w zalewie octowej (dorsze, śledzie itd.). Ryby podaje się gotowane, smażone lub w warzywach. Duńczycy zajadają się wszelkimi marynatami. Ogórki kiszone lub kapustę uważają za produkty zepsute. W kuchni duńskiej znaczące miejsce zajmują też sery, szczególnie wędzone, pleśniowe, żółte i topione. Sery produkowane w tym kraju mają wyśmienity smak i aromat.

Smorrebrod tradycyjna duńska potrawa, serwowana w postaci kanapek składających się zwykle z kromki ciemnego chleba zwanego rugbrød, często posmarowanego masłem, margaryną lub innym tłuszczem, pokrytego dodatkami w postaci sałatki, kurczaka, tuńczyka, mięsa wołowego, pomidora.