//HOLANDIA – CIEKAWOSTKI

HOLANDIA – CIEKAWOSTKI

CIEKAWOSTKI

Co zabrać?

Należy zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i parasol, okulary przeciwsłoneczne tez mogą być przydatne dlatego warto je spakować do podróżnego bagażu.
Powszechnym sposobem poruszania się jest rower. Jeśli więc wybieramy się do Holandii swoim samochodem warto się zastanowić nad zabraniem ze sobą własnego roweru, może on się przydać bardzo przydatny w poruszaniu się po kraju.Wypożyczenie roweru również nie powinno okazać się trudnością.Najłatwiej wypożyczyć na stacjach kolejowych i w sklepach rowerowych.

Sieć kolejowa jest to najwygodniejszy sposób poruszania się w kraju. Oferta tańszych biletów dla turystów jest bardzo urozmaicona. Za około 21 EUR można zakupić bilet całodniowy – uprawniający do dowolnej liczby przejazdów w danym dniu. Korzystnymzakupem jest Benelux Tourrail Card – umożliwiający podróżowanie przez 5 dni na wszystkich liniach holenderskich, belgijskich i luksemburskich, a także w luksemburskich autobusach.

Realizowane są karty kredytowe takich systemów płatniczych, jak VISA, MasterCard, American Express, Cirrus, można nimi płacić w dużych hotelach, restauracjach i wielu sklepach w większych miastach. Sieć bankomatów jest również bardzo dobrze rozwinięta. Czeki podróżne i Euroczeki można realizować w większości banków. Najlepiej jest wyposażyć się w czeki American Express, Citycorp lub Thomas Cook.

Bezpieczeństwo

Wodę przed spożyciem należy przegotować lub stosować wody w butelkach

Holandia jest krajem  bezpiecznym, chociaż zdarzają się drobne kradzieże w miastach. Dlatego zawsze miejmy szczególną uwagę na bagaż. Większe ilości pieniędzy i wartościowsze przedmioty zostawiajmy w hotelowych sejfach. Nie zostawiajmy niczego na wierzchu oraz w zaparkowanym samochodzie.Bądżmy ostrożni często też zdarzają się kradzieże rowerów.

Przydatne numery alarmowe: policja – 22 22 22, pogotowie ratunkowe – 55 55 555, straż pożarna 21 21 21.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane wystarczy prawo jazdy wydane w Polsce. Jednak przy dłuższym pobycie w Holandii, po upływie 6 miesięcy od daty wpisu do rejestru mieszkańców, wtedy nie można posługiwać się polskim prawem jazdy. Trzeba wtedy złożyć wniosek w urzędzie ds. ruchu drogowego (RDW) o wymianę prawa jazdy na niderlandzkie. Użytkowanie z dróg publicznych i autostrad jest bezpłatne. Maksymalna prędkość jaką można się poruszać  na autostradach wynosi 120 km/h. Przestrzeganie  prędkości jest sciśle kontrolowane przez policję oraz system kamer i fotoradarów. Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. grozi konfiskatą samochodu, odebraniem prawa jazdy i złożeniem sprawy do sądu. Prawo niderlandzkie zawiera bardzo szczegółowo opracowany katalog wykroczeń drogowych i kar za każde z nich. W związku z tym podejmowanie przez kierowcę dyskusji z policją drogową na temat wystawienia mandatu za wykroczenie pogarsza sytuację. Odmowa zapłaty mandatu na miejscu wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu drogowego oraz zatrzymaniem pojazdu na parkingu policyjnym do czasu uregulowania wymierzonej kary. Jeżeli zainteresowany nie dostosuje się do decyzji wydanej przez sąd, zasądzona kwota jest zamieniana na karę pozbawienia wolności w relacji 1 dzień pobytu w areszcie za każde nie zapłacone 50 EUR.

 

Przykładowe ceny towarów

Chleb ciemny – 0,99 EUR,

Kukurydza (2 sztuki) – 1,49 EUR,

Banany (3 sztuki) – 0,99 EUR,

Kiwi (9 sztuk) – 1,99 EUR,

Brokuły (500 g) – 0,59 EUR,

Czerwona porzeczka (500 g) – 1,49 EUR,

Paczka chipsów (200 g) – 0,65 EUR,

Czekolada – 1,19 EUR,

Paczka kruchych ciasteczek – 0,99 EUR,

Sok owocowy (1,5 l) – 1,19 EUR,

Paczka herbaty – 0,51 EUR,

Kiełbaski na grilla (6 sztuk) – 1,99 EUR,

Udka z kurczaka (1 kg) – 3,49 EUR,

Filety rybne (300 g) – 3,00 EUR,

Ser żółty (425 g) – 2,99 EUR,

Rogale (4 sztuki) – 0,99 EUR,

Bagietki (2 sztuki) – 1,48 EUR,

 

Pogoda i klimat

Klimat Holandii jest morski, umiarkowany i ciepły. Średnia temperatura stycznia wynosi od +1 °C na wschodzie do +3 °C na zachodzie. Natomiast w lipcu od +17 °C do +19 °C, w głębi kraju do +20 °C. Mała amplituda roczna temperatur jest wynikiem zachodnich i południowo-zachodnich wiatrów, które łagodzą upały i chłody zimowe. Średnia roczna suma opadów wynosi 750 mm. Częstym zjawiskiem są mgły.

Średnia roczna i miesięczna temperatura powietrza

  Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
AMSTERDAM 9,9° 3,3° 2,7° 8,2° 12,1° 14,9° 16,5° 16,5° 14,3° 10,5° 6,6° 4,4°
ROTTERDAM 9,9° 3,3° 3,3° 8,2° 12,1° 14,9° 17° 17° 14,3° 11° 6,6° 4,9°