//KORFU – GRECKA WYSPA W ODCIENIACH ZIELENI
KORFU - GRECKA WYSPA W ODCIENIACH ZIELENI

KORFU – GRECKA WYSPA W ODCIENIACH ZIELENI

KORFU

Skolonizowana przez Korynt w połowie VIII wieku p.n.e. Rywalizacja Korkyry z Koryntem stała się formalną przyczyną wojny peloponeskiej, w której Korkyra stała po stronie Aten. W kolejnych wiekach wyspa znajdowała się pod rządami kolejno Rzymu, Bizancjum, Wenecji i Turcji Osmańskiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. Po Kongresie wiedeńskim znalazła się pod panowaniem Anglii.

Od mniej więcej połowy XIX wieku wyspa stała się popularnym miejscem wypoczynkowym dla zamożnych Europejczyków – przede wszystkim Austriaków, Francuzów i Włochów. Na wyspie znajdują się dzięki temu pałace niegdyś należące do zamożnych rodów – takich jak Habsburgowie czy di Savoia.


Na zachód od od Grecji rozciągają się Wyspy Jońskie, jedna z nich wyróżnia się szczególnie, wyrastając z błękitnych fal. To wyspa Korfu, najbardziej zielona z wszystkich greckich wysp, imponuje swym pięknem. Dzięki zróżnicowaniu przyrodniczemu wyspa cieszy się ponad trzydziestoma odcieniami zieleni. Rosną tu takie rośliny jak drzewa oliwne cyprysy i pinie, a winnice otoczone są polami barwnych kwiatów. Będąc na wyspie Korfu należy pamiętać o zwiedzeniu portowego miasta o tej samej nazwie. Warto również zwiedzić kościół św. Spiridiona, w którym spoczywa patron wyspy. Można też obejrzeć starą cytadelę z XVI wieku, pozostałość po zdobywcach sprzed wieków oraz neoklasyczny pałac królewski, zbudowany z myślą o królowej Elżbiecie Austriackiej. Wspaniały widok na otaczające wyspę wody Morza jońskiego można zobaczyć z punktu widokowego Kanoni.

W wiosce Makrades na turystów czekają specjalności greckiej kuchni, lekkie potrawy, przystawki zwane meze cieszą  się ogromną popularnością.”Perła Korfu” nazywana jest wioska rybacka Kassiopi, która urzeka swym pięknem. Dawniej zamieszkiwana była przez samych rybaków, zmieniła się w prawdziwy kurort, zachowując swój niepowtarzalny urok i wspaniała atmosferę.