//SZWECJA – KUCHNIA

SZWECJA – KUCHNIA

KUCHNIA

Szwedzka kuchnia jest  jedną z najprostszych kuchni europejskich.  Nie jest może tak urozmaicona  jak kuchnia włoska czy francuska, ale na pewno warto ją skosztować. Tradycyjnie kuchnia szwedzka charakteryzowała się używaniem dużych ilości cukru. Słodzono praktycznie wszystko: mięsa, ryby, śledzie, zupy, pasztety, a nawet chleb.

Szwecja kojarzyć nam się może z Szwedzkim stołem na którym serwuję się:śledzie marynowane, w sosach i zalewach lub podawane jako sałatka; makrele; łososie przyrządzane na zimno, marynowane oraz wędzone. Na stole szwedzkim podaje się także owoce morza, ciemny i jasny chleb, warzywa i ziemniaki oraz gorące dania przygotowane z wieprzowiny, baraniny lub cielęciny.


Szwedzka kuchnia oferuje różnego rodzaju zupy przeważnie na bazie ryb , najpopularniejsze z nich to:  zupa rybna (z ziemniakami, na białym winie); piwna (z żółtkiem, skórką pomarańczy, z jasnym i ciemnym piwem); z żółtej fasoli (z fasolą, cebulą i słoniną).

Szwedzi dbają o zdrowy tryb życia, dlatego ich dania zawierają dużo witamin i składników odżywczych, kuchnia ta na pewno jest bardzo zdrowa i pożywna.