//WŁOCHY – KUCHNIA

WŁOCHY – KUCHNIA

KUCHNIA

Włoska kuchnia jest najbardziej znaną i popularną na całym świecie.W Włoszech używa się duże ilości warzyw i owoców, zaskoczyć również mogą potrawy z mięsem , ryżem a także różnorodne sałatki, surówki, przyprawione ziołami o oliwą.

Pamiętać trzeba też, że oprócz dań znanych w całym kraju, każdy region słynie ze swojej  specjalności. Od północy kraju (Wenecja, Vento, Liguria), dominują dania mięsne, pizze, zapiekanki, makarony.W centralnej części państwa (Toskania, Umbra) aż na południe (Lazio, Kampania, Sycylia) kuchnia zmienia się coraz bardziej na śródziemnomorską.Śniadanie (najczęściej kawa i rogalik), drugie śniadanie, obiad, który zazwyczaj składa się z dwóch dań i deseru oraz obfita kolacja, wszystko to podane o właściwych porach, stanowi we Włoszech rytuał.

Włosi słyną z różnego rodzaju napojów alkoholowych takich jak Campari – gorzki alkohol  produkowany w Mediolanie. Posiada charakterystyczny smak (przypominający mocny pieprzowy aromat), który uzyskiwany jest dzięki skórce pomarańczy sewilijskiej i ziołom, czy też grappa – destylat przefermentowanych wytłoków i pestek winogron (często odpadów z procesu produkcji wina), przeźroczysta o charakterystycznym smaku oraz intensywnym zapachu. Napój ten zawiera od 40 do 50% alkoholu.Inne znane trunki to Stock 84, Martini.

Fenomen włoskiego wina

Za co tak cenimy Włochy? Za wyśmienitą kuchnię, gorący temperament mieszkańców, piękne plaże, wybrzeża, zabytki, a przede wszystkim za niezrównany smak włoskiego wina.

Nie bez powodu Włochy są niekwestionowanym liderem na świecie w produkcji wina. Dowodzą tego liczby, które nigdy nie kłamią. Włochy to ponad 900 tys. ha winnic i prawie 55 mln hektolitrów rocznej produkcji wina.

Zaletą włoskiego wina jest jednak nie tylko fakt, że wytwarza się je w tak dużych ilościach, ale że produkuje się je w tak zróżnicowanej postaci. Wszystko za sprawą bardzo odmiennego klimatu, mnogości różnych nisz ekologicznych oraz mieszaniny rodzimych oraz światowych odmian. Winogrona dojrzewają w rześkim chłodzie alpejskich dolin, a także południowym skwarze, dlatego zwolennicy poszukiwań nowych smaków udają się właśnie do Włoch, tylko ten obszar zagwarantować im może nowe wrażenia smakowe.

Wszyscy, którzy mieli możliwość delektowania się smakiem włoskiego wina, mogą za Hemingwayem, również urzeczonym tymże winem powiedzieć: „Wino, ponad wszelką wątpliwość, jest jednym z największych znaków cywilizacji na świecie” Smak włoskiego wina udowadnia, że określenie napój Bogów, jest w tym przypadku jak najbardziej zasadne.

Wina włoskie to wina dla każdego indywidualisty, preferującego inny smak. Italia podzielona jest na dwadzieścia regionów i każdy z nich oferuje innego rodzaju wina, każdy słynie z własnego, typowego dla danej okolicy szczepu winorośli. Mamy do wyboru nie tylko wino białe, lub czerwone, wytrawne, czy półwytrawne, lekkie czy ciężkie, ale całą gamę cech, zlokalizowanych na etykietkach. Wino włoskie może być idealnym kompanem do wesołego spotkania z przyjaciółmi, sprawdzi się podczas krótkiego toastu, jako dodatek do potraw, czy też niezależny napój na chwilę relaksu i wyciszenia. Wino włoskie jest dobre dla każdego i na każdą okazję.

Źródło Sklep wina Włochy