//GDZIE DO HOLANDII NA URLOP
GDZIE DO HOLANDII NA URLOP

GDZIE DO HOLANDII NA URLOP

GDZIE DO HOLANDII NA URLOP

Leiden jest niewielkim miastem z typową holenderską średniowieczną zabudową, stare miasto ze swoimi wąskimi kanałami i wąskimi uliczkami i kamieniczkami idealnie nadaje się do zwiedzania pieszo.

W mieście tym zatrzymali się po raz ostatni „Pilgrims Fathers” przed przeprawa do Ameryki. Tutaj swoje początki miały holenderskie tulipany.W Leiden znajduję się jeden ze starszych uniwersytetów w Europie. Uniwersytet został założony w 1575 a jednym z wykładowców był Albert Einstein.
Znajdujące się w mieście Narodowe Muzeum Starożytności (Het Rijksmuseum voor Oudheden) zachwyca swoimi wspaniałymi zbiorami antycznego świata od starożytnego Egiptu poczynając.
Uniwersytecki ogród botaniczny Hortus Botanicus założony w 1639 roku, z unikalną w Europie kolekcja tropikalnych roślin (m.in. lilie Victoria, bogata kolekcja roślin mięsożernych). Muzeum jest wspaniałym miejscem dla miłośników botaniki.

Delft

Jest niewątpliwie najpiękniejszym miastem Holandii wartym zwiedzenia. Miasto to jest niewielkie więc śmiało można spacerować po zabytkowym centrum bez większego wysiłku. Delficki rynek jest wspaniały; z pięknym ratuszem z jednej strony i gotycka wieżą kościoła z drugiej. Obrzeża rynku wypełnione są sklepiki z pamiątkami z Delft czyli ze słynna delficką porcelaną. W Złotym Wieku (XVII) był to jeden z ważniejszych portów Holandii, jest to również jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych holenderskich miast. W Muzeum Miejskim (Stedelijk museum het Prinsenhof) można podziwiać m.in. obrazy Johannes Vermeer – urodzonego w tym mieście.

Alkmaar

1000-letnie miasto w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, położone nad Kanałem Północnoholenderskim, stolica żółtych serów. Urocze i typowo holenderskie stare miasto otoczone fosą zwaną „singel”. Miasto znane jest przede wszystkim ze swojego serowego rynku. Co tydzień w każdy piątek od godz. 10.00 do południa, w sezonie letnim; od początku kwietnia do września w mieście tym można zobaczyć unikalne spektakle wokół żółtych kręgów holenderskiego sera roznoszonych przez tragarzy ubranych na biało. Piątkowy targ sięga swą tradycja aż do 1365 roku.

Kinderdijk

Kinderdijk jest malutką miejscowością położona trochę na uboczu, z dala od głównych dróg, miedzy Rotterdamem i Dordrechtem. Warto wybrać się do Kinderdijk i zobaczyć system wiatraków założony w 1740 roku. Wszystkie atrakcje są darmowe , jedynie za zwiedzanie niektórych pracujących wiatraków ich właściciel zbiera niewielka opłatę ale warto zapłacić i zobaczyć jak fantastycznie pracują te drewniane urządzenia sprzed 300 lat!.W tej chwili jest to największe skupisko zabytkowych wiatraków w Holandii i jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Holandii. Wiatraki w Kinderdijk w roku 1997 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.