//Halloween po angielsku
Halloween po angielsku

Halloween po angielsku

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat Halloween czyli Wigilii Wszystkich Świętych.

Halloween czyli Wigilia Wszystkich Świętych obchodzona 31 października w nocy przed dniem wszystkich świętych najhuczniej w USA, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. Halloween jest pogańskim świętem wywodzącym się z celtyckiego obrządku Samhain.

Samhain – czyli najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (31 października – 1 listopada).

Wierzono, iż w nocy wigilii Samhain  zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, natomiast duchom, złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było także palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Celtowie ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Zwyczaje

 

  • Łapanie zębami pływających jabłek (bobbing for apples)
  • ’Scary farms’ czyli odwiedzanie przez młodzież specjalnie zaadoptowanych pomieszczeń. Wystrój przypomina scenerię z filmów grozy.
  • ’Trick or treating’ czyli chodzenie dzieci po domach i zbieranie słodyczy. Tytuł zwyczaju pochodzi od słów jakimi witają się przebierańcy – cukierek albo psikus.
  • Przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną,to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.
  • Przebieranie się za potwory takie jak: wampiry, duchy i czarownice.

 

Głównym symbolem święta jest święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami. Kolorami święta są czarny i pomarańczowy