//Mikołajki po Holendersku
Mikołajki po Holendersku

Mikołajki po Holendersku

Nasz portal informacyjny przedstawia Przewodnik Turystyczny na temat Mikołajek w Holandii.
Holandia to jeden z ostatnich krajów w Europie, gdzie Święty Mikołaj nadal jest biskupem z Miry, a nie przybyszem ze śnieżnej Laponii i zjawia się na białym koniu, a nie w saniach zaprzężonych w renifery. Mikołajki czyli po holendersku Sinterklaas są w Holandii obchodzone wyjątkowo uroczyście i na dużą skalę. Tak jak świętuje się Mikołajki w Holandii nie świętuje się nigdzie na świecie.
W Holandii w wigilię imienin Mikołaja, czyli 5 grudnia, obchodzi się Mikołajki (Sinterklaas).

Tradycyjnie do Holandii Sinterklaas przybywa statkiem promowym z Hiszpanii zawsze w pierwszą sobotę po dniu Świętego Marcina. Na jego pokładzie znajduje się również jego siwy koń Schimmel i wiele Zwarte Pieten (Czarnych Piotrów). W następnych tygodniach poprzedzających urodziny Mikołaja we wszystkich miastach, dzielnicach i we wszystkich wsiach odbywają się pochody z Mikołajem na siwym koniu, z jego świtą, z muzyką, z rozdawaniem cukierków oraz typowych na tą okazję mini-pierniczków „pepernoten” (orzechy pieprzowe). Dzieci i dorośli wychodzą na ulicę aby powitać Mikołaja. Wieczorem dzieci wystawiają swoje buciki przed kominkiem, wkładają do nich marchewkę lub kostkę cukru dla Schimmel z nadzieją, że w nocy, po dachach domów, przybędzie Mikołaj i może Zwarte Piet wśliźnie się przez komin i włoży jakiś prezencik do ich bucika.
5 grudnia jest obchodzony pakkiejsavond lub Sinterklaasavond czyli wieczór prezentów.Członkowie rodziny lub znajomi zbierają się razem wieczorem. Mikołaj puka do drzwi i na progu staje worek prezentów a nawet przychodzi sam Mikołaj z prezentami. To są surprises które z dużym staraniem  przygotowywane są w sekrecie i w ten wieczór wręczają je sobie anonimowo bliskie osoby. Prezenty są ciekawie pakowane, przeróżnie ozdabiane często zawierają śmieszne niespodzianki i wierszyki na tą okazję pisane dla adresata. Tego wieczoru a nawet czasami 6 grudnia gdy dzieci się budzą znajdują w buciku piękne prezenty, ale Mikołaja już nie ma, ponieważ jest w drodze powrotnej do Hiszpanii.

Po Sinterklaas w Holandii zaczyna się oficjalnie okres przygotowań do Kerstmis (Boże Narodzenie).